Obecność ministrantów konieczna jest w każdej parafii.  Oprócz służenia podczas niedzielnej Mszy Świętej każdy ministrant wybiera sobie jedną Mszę Świętą w tygodniu jako swój stały dyżur.

 

Święty Dominik Savio – patron ministrantów

Patronem ministrantów jest święty Dominik Savio. Urodził się on 2 kwietnia 1842 roku we Włoszech, w miejscowości Riva di Chieri w okolicach Turynu. Ojciec Dominika – Karol był rzemieślnikiem, a matka – Brygida była wiejską krawcową. Chrzest dziecka miał miejsce w dniu jego urodzin. Wkrótce cała rodzina przeniosła się do wioski Murialdo. Dominik uczęszczał do szkoły prowadzonej przez księdza proboszcza, a później do szkoły w Castelnuovo d`Asti. Gdy miał 5 lat, zaczął posługiwać do Mszy Świętej. Często zdarzało się, że nie miał zegarka i przychodził zbyt wcześnie do kościoła. Klękał wtedy przed nim, bez względu na pogodę i zaczynał się modlić. Do szkoły miał bardzo daleko, ok. 8 kilometrów drogi. Jednak wypowiadał się o takich sytuacjach następująco: „Nie jestem sam. Jest ze mną Najświętsza Maria Panna i mój Anioł stróż”. Już w wieku 7 lat w Wielkanoc (8 kwietnia 1842) przyjął Pierwszą Komunię Świętą. Był to akt wielkiej odwagi ze strony miejscowego księdza proboszcza. Panowało wtedy bowiem przekonanie, że do sakramentów pokuty i Komunii Świętej należy dopuszczać dzieci w znacznie późniejszym wieku. Jednak o dojrzałości Dominika świadczą chociażby zapiski z jego książeczki do nabożeństwa:

  1. „Będę często spowiadał się i komunikował, ilekroć mi na to zezwoli mój spowiednik.
  2. Będę święcił dzień święty.
  3. Moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja.
  4. Raczej umrę niż zgrzeszę”.

Święty Dominik posiadał wiele nadprzyrodzonych darów, między innymi dar kontemplacji.

W późniejszym wieku mieszkał w Oratorium – szkole i internacie dla chłopców w Turynie. Jego nauczycielem był tu św. Jan Bosko, któremu Dominik pomagał w pracy. Założył tu towarzystwo pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia.

Święty Dominik zmarł na chorobę płuc 9 marca 1857 roku. Miał wtedy zaledwie 15 lat. Jego życie było przepełnione pracą i cierpieniem, ale także radością i świętością. Był posłuszny i sumienny. W 1950 roku został beatyfikowany przez papieża Piusa XII, a w 1954 roku został przez tego samego papieża ogłoszony świętym. Wspomnienie świętego Dominika Savio obchodzone jest w Kościele 9 marca.