Informacje

Próby w czwartki – godz. 18.00

Historia, cele i założenia, działalność

Chór dziecięco – młodzieżowy istnieje od 1991 r. Dyrygentem chóru od 1991 r. jest pani Paulina Celka, opiekę duszpasterską sprawuje ks. proboszcz Waldemar Kasprzak. W ciągu całego roku chór tworzy śpiew i muzykę Mszy św. o godz. 11.00,  w trzecią niedzielę miesiąca podczas  Mszy św. o godz. 17.00 dla dzieci pierwszokomunijnych oraz rodzin, ponadto   świąt, uroczystości, nabożeństw, czuwań.

Spotkania i próby odbywają się regularnie, zawsze w czwartki  z podziałem na grupy wiekowe.

Pomysł gromadzenia dzieci na wspólnym śpiewie zrodził się wraz  z momentem powstania naszej parafii. Ponieważ nasza kaplica nie miała jeszcze salki, więc próby odbywały się w Szkole Podstawowej nr 34.

Nasz pierwszy publiczny występ odbył się podczas szkolnych jasełek. Od tego momentu można uznać, że rozpoczęłyśmy naszą działalność.

W 1992 r. przyjęliśmy nazwę „Promyczki”. Po kolejnych latach wspólnego śpiewania i dojrzewania naszego zespołu postanowiliśmy zmienić naszą nazwę na „Radii Solis”. Przez te lata miała miejsce rotacja personalna, skład zmieniał się ilościowo i jakościowo, bywało, że było nas ponad 170! Obecnie zespół składa się  z 32 śpiewających osób, począwszy od dzieci przedszkolnych, dzieci szkoły podstawowej, młodzieży  szkół średnich, po studentów

Szczególnym momentem w historii naszego zespołu były spotkania z Ojcem Świętym. Pierwsze spotkanie z Janem Pawłem II odbyło się w listopadzie 1996r. drugie 1998 r. w auli Pawła VI w Watykanie. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci słowa papieża i bezpośrednie  spotkania, po których pozostały nie tylko zdjęcia ale również niepowtarzalne wspomnienia.

W ciągu naszej działalności organizowaliśmy tematyczne koncerty:

  • „Dzieci Rodzicom”
  • „Dzieci budują swój Kościół”
  • „Dzieci i Matka Boża”
  • „Ojciec Święty i dzieci”
  • „Dzieci – Powodzianom”

Działalność „Radii Solis” nie ogranicza się tylko do śpiewu. Angażujemy się  w organizację pastorałek i misteriów w okresie świątecznym zarówno w szkole jak i    w kościele. Podczas corocznego spotkania przy żłóbku „Radi Soli” ,nauczyciele, rodzice zamieniają się w anioły, a całe rodziny zbierają się na wspólnym kolędowaniu. Corocznie przygotowujemy również przedstawienie z okazji Dnia Matki.

Każdego roku bierzemy także udział w przygotowywaniu parafialnych letnich półkolonii dla dzieci. Wtedy najstarsze chórzystki zamieniają się w „opiekuńcze ciocie”.

Aktywnie włączamy się w organizację parafialnego rodzinnego festynu: „W niedzielę przy kościele” Są to nie tylko występy muzyczno – taneczne,  w które także włączają się  nasi rodzice, ale tworzenie konkurencji sportowych, zręcznościowych, plastycznych dla dzieci, młodzieży  i dorosłych.

Bardzo chętnie spędzamy ze sobą swój wolny czas.  Z niecierpliwością czekamy na każde letnie i zimowe wyjazdy rekolekcyjne. Takie wyjazdy pomagają lepiej poznać siebie nawzajem i rozwinąć talenty. Są także niezapomnianą przygodą, która na długo pozostaje w naszej pamięci.

Przed wyjazdami, festynem, czy półkoloniami, przedstawieniami odbywają się dla starszych chórzystów – tym razem grupy opiekunów – wolontariuszy, spotkania formacyjno – organizacyjne w celu stworzenia programów oraz grup zadaniowych do ich realizacji. W spotkaniach uczestniczą także młodzi z innych grup  np. ministranci. Łączymy się dla realizacji wspólnego celu, jakim jest rozwój i budowanie parafialnej wspólnoty.

Ciekawą muzyczną inicjatywą w naszej parafii był organizowany przez wiele lat Muzyczny Maraton Młodych. 

Jednym z założeń chóru i celów, które stawiamy sobie to radość  z przebywania razem, robienia rzeczy wspólnie i dzielenia się z innymi tym co potrafimy, wytwarzanie atmosfery sprzyjającej pomnażaniu dobra, szacunku, zrozumienia, tolerancji i wspólnoty