30Paź

W piątek 28.10. 2005 r. o godz. 6.00 wyruszyła z przed naszej kaplicy parafialna pielgrzymka autokarowa „Śladami św. Stanisława”. Wspólnota pielgrzymów składała się z przedstawicieli grup duszpasterskich wraz z ministrantami i chórem „Radi Soli”. Droga szybko mijała, pewnie dzięki modlitwom, śpiewom, serdecznym rozmowom. Po południu dotarliśmy do Krakowa, gdzie zatrzymaliśmy się na modlitwie i krótkim zwiedzeniu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach. Ruszyliśmy dalej, po czym kolejnym małym przystankiem w drodze była miejscowość Niegowić, gdzie znajduje się chyba jedyny pomnik papieża, jako młodego wikariusza. W tej bowiem parafii pracował późniejszy Ojciec Święty, jako neoprezbiter, na swojej pierwszej placówce. Następnie udaliśmy się do Szczepanowa, miejsca narodzenia św. Stanisława, gdzie znajduje się wspaniałe sanktuarium ku czci św. Patrona, świątynia wyniesiona do godności Bazyliki Mniejszej. Oprócz tej pięknej, zadbanej świątyni zwiedziliśmy jeszcze kościół postawiony na miejscu domu rodzinnego Świętego, a także kaplicę narodzenia Męczennika, zaczerpnęliśmy wody z cudownego źródła, przy którym miał być Biskup jako noworodek obmyty przez swoją matkę Bognę. Kustosz sanktuarium ks. prałat Władysław Pasiut oczarował nas swoją gościnnością i pobyt w tamtym miejscu zapadnie nam w serdecznej pamięci.

Następnie udaliśmy się do domu pielgrzyma w Bochni, w którym czekał nas nocny spoczynek.

Nazajutrz w sobotę 29.10.2005 r. wyruszyliśmy o godz. 7.30 do Krakowa szukając dalszych śladów Świętego. Zwiedziliśmy Krakowską Skałkę modląc się wspólnie w miejscu męczeńskiej śmierci św. Stanisława. Po skałecznym kościele nadszedł czas na Królewską Katedrę Wawelską, gdzie przeniesiono przed wiekami i pochowano ciało Świętego. Podczas Mszy św. opodal konfesji św. Stanisława, ołtarza Ojczyzny, w kaplicy Wazów podczas uroczystej Mszy św. przekazał nam relikwie św. Patrona proboszcz Krakowskiej Katedry ks. infułat Janusz Bielański. Były gorące modlitwy, podniosłe śpiewy, łzy wzruszeń i wielka radość. Oto „cząstka” Szczepanowa i Krakowa jest w naszych rękach, parafian z osiedla B. Śmiałego w Poznaniu.

Z wielką czcią zabraliśmy relikwie Świętego do Poznania, dokąd wróciliśmy późnym wieczorem.

Nazajutrz, w niedzielę 30.10.2005 r. o godz. 12.30 ks. biskup Zdzisław Fortuniak wprowadził uroczyście relikwie do naszej parafii. Bogu niech będą dzięki!

Ks. prob. Waldemar Kasprzak